Článek paní Marie Zdeňkové
V Horních Měcholupech bylo obnoveno
„rychtářské právo“
Baráčnická myšlenka lidské pospolitosti a nezištnosti, podporované dobrovolnou aktivitou, vznikla v 70. letech 19. století. První baráčnická skupina v Čechách byla ustavena v Kolíně, dne 7. listopadu 1873 a následující rok získala úřední povolení ke spolkové činnosti. Od té doby získával vlastenecký spolek značnou oblibu. Roku 1880 vznikla první baráčnická skupina v Praze – Dejvicích a myšlenka se šířila dál. Na přelomu století přicházely zprávy o založení baráčnických obcí ve Vídni i v USA. Hlavní náplní, kromě uvědomování si češství a lásky k mateřskému jazyku, bylo oživování starých tradic a zvyků, popularizace původních krojů, písní a tanců, pořádání zábavních a humanitních akcí.
Na památku občanského zřízení z doby pobělohorské, kdy rychtáři a konšelé hájili zájmy svého lidu proti vrchnosti, si Baráčníci ponechali názvy jako rychtář, syndik, berní, šafář, dráb a další. Vzájemnou úctu, lásku, družnost a kázeň dotvrzují oslovením „sousede“ a „tetičko“.
Historie Obce Baráčníků v Horních Měcholupech se píše od října 1937, kdy ji ustavilo celkem 29 zakládajících členů. Poslední zpráva o konání tzv. zástěrkové zábavy pochází z roku 1948. Díky zakládající tetičce a čestné občance Prahy 15, paní Drahuši Čoukové – Hervertové, která v roce 2002 věnovala ženský baráčnický kroj zvaný „Česká Mařenka“ a tablo Obce Baráčníků pro Horní Měcholupy a okolí z roku 1940 do archivu Kroniky MČ Praha 15, je možné navázat na vlastní historii.
Bývalou rychtou, kde se spolková činnost odehrávala, včetně divadelních představení, plesů a zábav, je sál a restaurace U Čouků a toto místo se stalo dne 3. října 2011 svědkem i prvního setkání zájemců o znovuobnovení obce Baráčníků v Horních Měcholupech. „Pokud se tady Baráčníkům podaří znovu obnovit činnost, budu na to spolu s Vámi velmi pyšný. Pojďme ji spolu 7. listopadu 2011 znova založit“, vyzval spoluobčany starosta Ing. Pavel Klega.
Přání pana starosty MČ Praha 15 bylo symbolicky na den přesně – 7. listopadu, ale o 138 let později, než kdy vznikl první spolek – nejen vyslyšeno, ale skutečnost předčila všechna očekávání. Na ustavující zasedání se dostavila asi stovka lidí a slib složilo 81 nových členů. „Aby se přijímalo tolik členů najednou jsem snad neviděl“, řekl František Tichý, rychtář Veleobce a dojatě pokračoval: „Mám z toho velikou radost a považuji to skoro za zázrak.“
Novým rychtářem znovu obnovené obce Baráčníků Horní Měcholupy, která patří do XXIV. župy Jana Žižky z Trocnova, založené v Praze dne 16.1.1949, se stal pan Miloslav Rýdl. Přikláním se k mnoha přáním hostů, aby „vydrželo nadšení a ať se Vám daří.“
Marie Zdeňková
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář